Przejdź do głównej zawartości

O mnie


Anna Weronika Brzezińska, dr hab. Prof. UAM, etnolożka, pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

(fot. Mariusz Forecki)

Absolwentka Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie (obecnie Uniwersytet Artystyczny Rękodzieła Ludowego w Woli Sękowej), posiada tytuły czeladnicze w zakresie tkactwa, koronkarstwa, hafciarstwa i plecionkarstwa. 

Członkini Rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz członkini jury Nagrody im. Oskara Kolberga „za zasługi dla kultury ludowej”. 

Członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, wiceprzewodnicząca Sekcji Stroju Ludowego przy ZG PTL i Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego. 

Redaktor naczelna serii wydawniczej Atlas Polskich Strojów Ludowych. Członkini redakcji czasopism „Przegląd Wielkopolski”, „Dziedzictwo kulturowe wsi” (zastępczyni redaktora naczelnego), „Łódzkie Studia Etnograficzne”, „Etnografia. Teorie, praktyki, doświadczenia”. Współautorka i współredaktorka portalu Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty (wspólnie z Agatą Stanisz). 

Współpracuje z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, Instytutem im. Oskara Kolberga w Poznaniu i Narodowym Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. 

W 2014 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznane w dziedzinie „animacja i edukacja kulturalna” na realizację projektu Portret własny wielkopolskich twórców ludowych.
 
Interesuje się niematerialnym dziedzictwem kulturowym, społecznym kontekstem funkcjonowania rękodzieła ludowego, wzornictwem regionalnym, zagadnieniami pamięci i niepamięci w krajobrazie kulturowym i społecznym, edukacją regionalną, muzealnictwem etnograficznym. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na początku był fartuszek!

Wszystko zaczęło się od publikacji pt. „Piękno użyteczne. Ćwierćwiecze Cepelii” pod redakcją Janiny Orynżyny, wydanej w 1975 roku. To książka podsumowująca 25 lat istnienia organizacji założonej w 1949 roku pod nazwą Spółdzielczo-Państwowa Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, znanej jako Cepelia. Znałam dobrze logo organizacji (charakterystyczny zielony kogutek), historie powstania i kierunki działalności – także od strony naukowo-badawczej. Najbardziej charakterystycznym miejscem kojarzonym z Cepelią pozostają dla mnie sklepy z „ludowym” asortymentem, które jeszcze funkcjonują w wielu miastach. Cepelia to ludowizna, regionalność, rękodzieło i sztuka ludowa – różnego gatunku i jakości, przez niektórych lubiane i cenione, przez innych kojarzone z kiczem i ludową tandetą. Przez wiele lat sklepy były miejscem, w którym można było kupować wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze, za ich pośrednictwem nabywcy przenosili się do światów regionalnych. Dzięki temu można było poznać i

Program stypendialny

Uchwałą nr 431/2019 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 6 marca 2019 przyznane zostały Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury na rok 2019 . Jestem jedną z laureatek programu stypendialnego, w ramach którego rozpoczynam realizację projektu Dziedzictwo kaliskiej Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego w 70-lecie jej powstania. Realizacja programu stypendialnego jest możliwa dzięki współpracy z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, w którym w 2018 roku zorganizowana została wystawa Twórcy – Wytwórcy – Przetwórcy. Z dziejów kaliskiej Cepelii.